Miyopi

Çocukluk çağında yaygın olarak ortaya çıkan ve göz küresi uzunluğu ve optik gücü arasındaki uyuşmazlığa bağlı olarak, ışığın retinanın önüne odaklanmasına ve dolayısıyla bulanık görüş mesafesine neden olan bir hastalıktır.

Genellikle gözlük veya kontakt lens kullanmak suretiyle düzeltilir; Bununla birlikte, yaş aldıkça gözün uzunluğu da değişir, bu nedenle uygun görmeyi sürdürmek adına düzenli göz muayenesi yapılması gerekmektedir.

Miyopi retina dekolmanı, katarakt ve glokom gibi görmeyi tehdit eden hastalıklarını riskini arttırır. Ayrıca yüksek derecelerdeki miyoplar körlüğün önde gelen nedenlerinden biri olan Miyopik Maküler Dejenerasyon riski altındadır.

 

 • Before-Miyopi
  After-Miyopi
  ÖncesiMiyopiSonrası

Hipermetropi

Göze giren ışınların doğrudan retina yerine retinanın arkasına odaklanmasıyla ortaya çıkar. Yaştan bağımsız olarak çocukluktan başlayabilir. Genelde presbyopia ile karıştırılır.

 • Before-Hipermetropi
  After-Hipermetropi
  ÖncesiHipermetropiSonrası

Astigmatism

Astigmatism çoğunlukla korneanın şeklinin düzensizliğinden kaynaklanır ve retinaya odaklanmamış çok sayıda görüntüye neden olur. Hem mesafe hem de yakın nesneler bulanık ve çarpık görülür.

 

 • Before-Astigmatism
  After-Astigmatism
  ÖncesiAstigmatismSonrası

Presbyopia

Gözün nesnelere çeşitli mesafelerden net bir şekilde odaklanma yeteneği göz kristal lensinin esenkliğine bağlıdır. Cisim ne kadar yakın olursa, lensin o kadar bükülmesi gerekir. Lensin esnekliği yaşa bağlı olarak yavaş yavaş azalır. 40’ lı yaşlara ulaştığımızda yakınımızdaki nesneleri daha iyi görebilmek için uzağa doğru iteriz.

Presbyopia gözlük okumasıyla düzeltilebilir bir görme kusurudur.